Muzyczna Podróż do Budapesztu

1-3 czerwiec 2012

Od setek lat Polaków i Węgrów łączy braterska więź, której muzycznym przykładem jest przyjaźń Ferenca Liszta z Fryderykiem Chopinem ( Liszt przyjaźnił się również z H. Wieniawskim, A. Mickiewiczem, J. Słowackim, J. Kossakiem).

Odwiedziliśmy Akademię Muzyczną im. F. Liszta, plac jego imienia z pomnikiem.

Na majestatycznej Alei Andrassy podziwialiśmy fasadę Węgierskiej Opery Państwowej, należącej do najwspanialszych na świecie. Aleję Andrassy mającą status Dziedzictwa Światowego UNESCO , wieńczy Plac Bohaterów z pomnikiem Milenijnym , i tuż za nim, Laskiem Miejskim.

Peszt urzekł nas również bazyliką św. Stefana, gmachem Parlamentu. Rejs po Dunaju był spojrzeniem z perspektywy wody na nizinny Peszt i położoną na wzgórzach Budę, połączone 9.mostami, z których podziw budziły: Łańcuchowy, św. Małgorzaty, Elżbiety. Wzgórze Gellerta oferuje najpiękniejszy widok na miasto, słusznie nazywane „Perłą Dunaju”… Góra Zamkowa zachwycała kościołem Macieja, Basztą Rybacką, Pałacem Królewskim, starówką, pomnikami oraz wyrobami cukierni Ruszwurm, które lubiła cesarzowa Sisi.

Przyjemne uczucie wywoływał fakt wspólnego bohatera gen. Józefa Bema , którego pomnik stoi na nabrzeżu Dunaju …

W drodze powrotnej odwiedziliśmy urokliwe, serbskie Szentendre, co szczególnie ucieszyło podróżujących z nami Andrzejów .

Słuchając czardasza oraz opowieści o muzykach węgierskich: Zoltanie Kodaly, Beli Bartok, Ferencu Liszt, Cygańskiej Orkiestrze Symfonicznej opuszczaliśmy kraj naszych Bratanków, przekonani, że jeszcze tam powrócimy …. „ Węgier Polaka rad gości i słucha. W nowym znajomym zawsze znajdzie druha” [Janos Arany „ Dziewczyna z Egeru” ]

Zobacz galerię klikając tutaj

Realizacja