YAMAHA na Strasznym Dworze 2015

27 grudzień 2015

Opera należy do trudnych w odbiorze dzieł będących syntezą sztuk.

Dokonuje się tu połączenie słowa, muzyki, plastyki, ruchu, gestu oraz gry aktorskiej. „Straszny dwór” znalazł sympatyków w naszej grupie , która w niedzielę 27 grudnia 2015 udała się do Krakowa, by poznać najpiękniejsze dzieło Stanisława Moniuszki. Znajomość libretta i okoliczności powstania opery umożliwiła trafną ocenę spektaklu ( nawet przez najmłodszych uczestników naszej grupy), którego reżyser pozwolił sobie na niezgodne z zamysłem autorów opery, modyfikacje.

Pobyt w królewskim mieście wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO był bardzo przyjemny. Odwiedziliśmy Wawel, Muzeum Podziemia, Wystawę Szopek Krakowskich, smoka wawelskiego nad Wisłą.

Stanęliśmy pod pomnikiem Wojtka Niedźwiedzia i tu spotkała nas niespodzianka: przechodząca obok starsza Pani, ucieszona naszą obecnością przy Wojtku, powiedziała nam, że znała Wojtka osobiście. Poprosiliśmy o wspólną fotografię i kilka wspomnień o Niedźwiedziu. Pani Halszka była uprzejma sfotografować się z nami, mówiła , że Wojtka poznała w Jerozolimie gdy miała 7 lat, był bardzo miły i sympatyczny, o połowę mniejszy i ładniejszy niż ten na pomniku …..

Zobacz galerię klikając tutaj

Realizacja